Къде е най-скъпо да се живее в София

НАЙ-СКЪПО Е ДА ЖИВЕЕШ ДО БИЗНЕС ПАРК СОФИЯ

Наемите в предпочитаните квартали на София скачат с 8%

Само след по-малко от месец отново ще започне “сезонът на наемите”. Нови студенти ще тръгнат към столицата, други ще се завърнат от почивка с нови сили да търсят жилище, а някой просто ще намерят време за промяна. Дали скокът на цените при наемите на недвижими имоти в София е факт или градска легенда ще потвърдим със статистика[1], която сравнява цените на жилищата през второто тримесечие на 2016 г., спрямо предходната 2015 г.

Hаемните цени на имотите в предпочитаните квартали на София – източни (“Младост”, “Судентски град”, “Витоша”, “Изток” и др.), южни (“Лагера”, “Хиподрума”, “Срелбище”, “Манастирски ливади” и др.) и център са се повишили със средно 8%. Като най-високо процентово увеличение има при по-маломерните апартаменти (едностайни и двустайни) и по-ниско при по-обемни семейни имоти (тристайни и четиристайни).

Един от най-високите ръстове е в централната част на София, където цените на имотите са се повишили с около  10%. За сравнение, цената на двустаен апартамент през второто тримесечие на 2015 г. е била средно 572 лева, а за същия период през 2016 г. е приблизително 629 лева.

Голям ръст в цени има и в друг много предпочитан квартал “Младост”. Там повишението е със средно 9%. Най-голямо увеличение в този район има в “Младост 4”. B този квартал цената на двустаен апартамен през изминалото тримесечие на 2016 г. е била около 635 лева, при 570 лева през същия период на 2015 г. “Младост 2” е с най-нисък ръст на цените, в този район, от приблизително 7%, за сравнение – цената на едностаен в била 380 лева месечно, а за една година се е повишила средно до 410 лева. Повишаването на цените в тези квартали, най-вероятно се дължи на увеличаването на работни места в района и наличието на удобния Софийски метрополитен.

Квартал “Изток” не отбелязва голям ценови ръст като при имотите в “Младост”, но остава с тенденциозно високи цени. През 2015 г. двустаен апартамент се е търгувал за около 600 лева, а през 2016 г. средната цена за подобно жилище е 625 лева. Любителите на едностайни жилища могат да намерят своя дом на цена от 460 лева в момента, което е около 7% ръст спрямо миналогодишното второ тримесечие. За сравнение, съседният “Гео Милев” е претърпял само 5% увеличение на цените.

Квартал “Витоша”, с изобилстващото ново строителство става все по-популарен за живеене в София, а това определено оказва влияние на наемите. Средният ръст е от около 10%, цената на двустаен апартамент се е повишила от 570 лева на 627 лева. Това е и най-вероятната причина за увеличението с почти 9% на наемите в съседния “Дианабад” и 7% в “Дървеница”.

Средното увеличение на цените в Южните части на София е почти наполовина –  5%. Това се обяснава от липсата на метро, както и друг удобен транспорт. Въпреки това, кварталите в непосредствена близост до бул. “България” все още са предпочитани от много хора, а наличието на Южния парк е един от плюсовете на този райони. Увеличението на цените в близките, до този булевард, квартали е от 6%, като цената на двустаен апартамент в “Хиподрума” се е повишила от 505 лева на 532 лева, а в “Стрелбище” от 542 леа на 568 лева. Квартал “Лагерa” също е повлиян от тази тенденция, като при него увеличението за подобно жилище е от 575 лева до 606 лева.

Най-осезаемото увеличение в южните райони е в кварталите “Манастирски ливади” и „Гоце Делчев“, където цените на жилищата са се повишили със 7%. Това се дължи на изобилието от  нови блокове и наличието на Bulgaria Mall, който е „дом“ на няколко именити аутсорсинг компании. Най-ниското увеличение е в “Овча Купел”, където цените са се повишили с едва 3%. Там цената на двустаен през 2015 г. е била 479 лева, а през иминалото тримесечие се е повишила до 492 лева. Въпреки наличието на голям университет в района, неудобният транспорт, обслужващ този квартал, оказва негативно влияние върху предпочитанията на наемателите.

Ръстът на цените е причина отдаването под наем да става все по-изгодно за наемодатели и все повече хора да инвестират в недвижимо имущество. Въпреки това, брокерите съветват настоящите и бъдещи наемодатели да не бъдат максималисти при оценката на имота си, защото промяната на цените не винаги е положителна тенденция. За да се минимализират притеснения е препоръчително да се използват услугите на професионалист при оценката и отдаването на имота.

 

Цветомир Цветанов

Мениджър отдел “Наеми”
Primo + недвижими имоти