Какви бяха предпочитаните жилища за покупка през 2016 г.?
През 2016 година се наблюдава ръст на интереса за покупка на по-големи жилищни площи. Все по-често предпочитанията са към просторни апартаменти с две спални. Изискванията са и за отделни, големи помещения с повече светлина. Към тези имоти се насочват най-вече семейства, които имат необходимост от по-голяма площ за своето домакинство.
Хората, които търсят да закупят имот, за да инвестират своите средства и спестявания, се ориентират повече към имоти с една спалня, тъй като след отдаването им под наем, процентът на възвръщаемост е по-голям. Анализите показват, че доходността от два по-малки имота е по-висока от колкото от инвестицията в един с повече стаи.
Към кои столични квартали за инвестиция са ориентирани Вашите клиенти?
Предпочитаните квартали за покупка на имот, традиционно са тези, в които има изградена метролиния. Все по-често интересът се обръща към западните райони на София. Там цените все още са по-ниски в сравнение с тези от източните, а комуникацията е улеснена с наличието на метростанции. Въпреки това, остават предпочитанията към квартали като Дианабад, Изток, Дървеница, Младост, където метрото и новите изградени бизнес имоти привличат активното работещо население.
Благодарение на новата метростанция, Лозенец и Хладилника също спадат към предпочитаните квартали за покупка на имот. Засилен интерес се наблюдава и към местата, където предстои изграждането и въвеждането в експлоатация на новите спирки на метрото (линия Овча купел – Враждебна). Там се очаква повишаване на продажните цени на имотите след около 2 години, затова инвестиционно сделката днес би могла да доведе до по-високи нива на продажба след време. Кварталите, които остават извън обсега на Метрополитен, но запазват линията на предпочитани райони за инвестиция в недвижимо имущество са южните квартали на столицата – Стрелбище, Гоце Делчев, Борово и Манастирски ливади. Това се дължи на бързата връзка с центъра на София чрез трамвайната линия по бул. България. Също така и близостта на Южния парк привлича хората, които са любители на природата. В следствие на това инвеститорите и доказаните строители също имат интерес да осъществяват своите проекти в тези райони, което на свой ред привлича и повече купувачи.
Какви са най-често срещаните изисквания на купувачите?
Локацията на имота е от първостепенно значение за купувача. Клиентът съобразява задължително инвестицията в нов имот с месторабота, наличие на удобни транспортни връзки, близост до парк, училища и детски градини.
Предпочитани са просторни и светли помещения, в които да се чувстват удобно и уютно.
Предпочитаните изложения са юг и изток, които осигуряват приятни температури през всички сезони и достатъчно светлина.
Етажът, на който се намира имотът се определя от специфичните нужди на бъдещите собственици, но и той е сред основните изисквания. По-ниските етажи са предпочитани, но има хора, които оценяват простора, светлината и хубавата гледка на високите етажи. Все още има предразсъдъци към последните етажи, поради съмнения в качеството на изпълнение, но при доказаните строители купувачите са готови да направят компромис с това и дори някои са готови да платят и по-висока цена.
В зависимост от бюджета, който са си определили, купувачите имат изисквания и към вида строителство. Тези, които могат да си позволят достатъчно голяма сума за покупка на нов имот, имат предпочитания към новото строителство. Тези с по-ограничен бюджет се ориентират и към панелното строителство като предпочитанията са към тези сгради, които са построени след 80-та година.
Увеличава се интересът към сделки за покупка на имот на зелено. При доказаните строители това се оказва единствената възможност човек да се сдобие с качествен апартамент с добри характеристики. Изчакването на взимането на разрешение за експлоатация крие риск да са останали свободни само имоти, които имат специфични характеристики и не се харесват на масовия клиент.
Предпочитания към по-старо строителство, панели и тип ЕПК, имат хората, които са с по-ограничен бюджет, но в същото време държат на голяма реална квадратура и просторни стаи.
Като говорим за предпочитано строителство, каква е средната цена на кв.м?
Средна цена на кв.м. е понятие, което определя нивата на цените в доста общ характер. По-често се използва при новопостроени сгради. Но в частен аспект това понятие е
доста относително. На първо място, купувачите определят своя бюджет като крайна сума, с която разполагат, а не на кв.м. Независимо от това колко е ниска цената на кв.м., ако крайната цена е неприемлива за тях, те не биха взели решение за покупка. Втората причина е, че цената на всеки един имот се определя от неговите специфични характеристики, които включват не само квадратура.
Под внимание в определянето на цената влизат – точна локация (понякога само една пряка може да промени цената на имота), вид строителство (качество, строител, общи части на сградата), етаж (в един и същи блок един и същи апартамент като разпределение ще има голяма разлика в цената ако се намира на 3-ти етаж или на 15-ти етаж), изложение, разпределение на помещенията в имота, състояние (за ремонт, завършен и обзаведен или на шпакловка и замазка), гледка (само това, че прозорците на апартамента гледат пряко в тези на отсрещния блок би могло да свали продажната цената и съответно това веднага се отразява и на цената на кв.м.) и още много други дребни на пръв поглед специфики, които купувачът веднага отчита като минуси.
Като цяло през 2016 година се наблюдава повишаване на средните цени на квадратен метър в повечето райони на София и в почти всички сегменти на имотния пазар. Вече във все повече квартали цените минават нива от 1000 eвро за кв.м., а на места като централната част на София достигат до 1500 евро и повече.
Вечната дилема – жилище под наем или покупка на имот, как действаха тази година Вашите клиенти?
Падането на банковите лихви по ипотечните кредити се отрази на покупателната способност на активно работещите хора, които не разполагат с налични суми. В един такъв момент те много по-лесно взимат решение да закупят имот и да плащат месечни вноски по кредит, вместо да живеят под наем и да плащат месечна наемна цена. Семейства, които имат нужда от по-голяма площ за своето домакинство взимат решение, чрез ипотечен кредит да подобрят стандарта си на живот. Дори има хора, които заради ниските лихвени нива на кредита, решават да инвестират в покупка на имот и след отдаването му под наем да покриват месечните вноски. От една страна това доста раздвижи пазара на имоти не само в София, но и в големите градове.
От друга страна, падането на лихвите по спестовните влогове и депозити, накара хората да преосмислят финансовата си политика и да вложат спестяванията си в имот, който след отдаване под наем да им носи месечен доход доста по-висок от този, който в момента получават от месечната си лихва. Този оборот на средства, които излязоха от банковите институции се отрази също на пазара на недвижими имоти.
През годината се забеляза един стабилен тренд на падане на лихвите по кредитите, които конкуренцията между банковите институции генерира.
Кои бяха най-силните месеци в имотния бранш през 2016 г.?
Най-силни месеци за покупка традиционно са пролетните и есенните. По-слабо изразени са януари и август. Много от продавачите искат да приключат сделката по продажба на имотите си преди края на календарната година, тъй като срокът на някои документи изтича. Това също генерира повече брой сделки в тази част на годината. Въпреки всичко, силно изразена сезонност не се наблюдава.
И за финал, каква прогноза за развитието на бранша може да направите за идната 2017 г.?
Точна прогноза за имотния пазар през 2017 година е трудно да се направи, поради много непредвидими обстоятелства, от които зависи. Ако се запази икономическото спокойствие и през 2017 година, очакванията са цените да се покачват плавно, но без шоково изразени процентни стойности. Като цяло предвиждаме един спокоен пазар, със запазване на големия интерес към покупка на имоти.